ویزای تحصیلی کانادا

نحوه پذیرش - هزینه ها


رتبه بندی جهانی دانشگاههای کانادا

World Rank

Continent Rank

University

31

30

University of Toronto

38

37

University of British Columbia

60

53

University de Montreal

66

57

Simon Fraser University

68

59

University of Alberta

81

66

MC Gill University

97

77

University du Quebec Montreal

97

78

University of Waterloo

105

81

York University

106

82

University of Calgary

110

86

University Laval

 


 
اخذ پذیرش در دانشگاه های کانادا به شرایط دانشگاه و وضعیت آن بستگی دارد.
بعنوان مثال درخواست پذیرش برای دوره های لیسانس دانشگاههای تورنتو از طریق مرکز پذیرش دانشجوی دانشگاههای انتاریو وبرای دوره های بالاتر مستقیماً از طریق دانشگاه کانادا مربوطه انجام می شود.
مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاهها و کالج های تورنتو:
فرم درخواست پذیرش:
این فرم برای مقاطع لیسانس در مرکز پذیرش دانشجوی انتاریو و برای مقاطع بالاتر در سایت اینترنتی دانشگاهها موجود است.
آخرین مدرک تحصیلی کانادا
 
متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های کانادا می بایست ترجمه رسمی مدرک دیپلم قدیم( یا پیش دانشگاهی) خود وکارنامه چهار سال آخر دبیرستان را پس از ارسال فرم درخواست پذیرش به نشانی دانشگاه مربوطه ارسال نمایند. متقاضیان تحصیل در مقاطع بالاتر ، با مراجعه به دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده اند و پرداخت هزینه ترجمه وپست، درخواست ارسال مدرک تحصیلی و ریز نمرات خود را ارائه می کند ودانشگاه راساً اقدام به ارسال می کند.
مدرک زبان(مهارت در زبان انگلیسی):
امتحان تافل که به دو صورت برگزار می شود: روش اول، روش سنتی است که روی برگه امتحانی برگزار می شود. (تنها در تاریخ های به خصوصی و کشورهای محدودی این امتحان صورت می گیرد.)                            
روش دوم ،روش اینترنتی یا IBTمی باشد. در کشورهایی که به صورت اینترنتی نمی توان امتحان داد باید برای روش اول ثبت نام کرد. حداقل نمره مورد نیاز برای امتحان آیلتس (7.0 آکادمیک) میباشد. .
معرفی نامه شخصی درباره سوابق و توانمندیهای خود( شبه رزومه)
متقاضی باید طی نامه ای دلایل واهداف خود برای ادامه تحصیل در دانشگاه مذکور و همچنین توانمندیها وفعالیتهای گذشته خود را ارائه کند. (چرا این دانشگاه را انتخاب کرده اید ، چه تحقیقی را دنبال خواهید کرد، چه نوع دانشجویی هستید و چه کارهایی انجام داده اید.) اگر بیش از دو یا سه سال از اخذ آخرین مدرک تحصیلیتان گذشته باشد باید طی نامه ای جداگانه کلیه فعالیتهای آکادمیک وغیر آکادمیک از زمان اخذ مدرک تابه حال را توضیح دهید.
واریز هزینه درخواست پذیرش
نامه های معرفی از اساتید( برای مقاطع بالاتر از لیسانس)
دانشگاههای کانادا معمولاً دو یا سه نامه پیشنهادی از هر کاندیدا می خواهند. این نامه ها باید توسط استادهای فعلی شما یا کسانی که در رشته شما در سطوح بالاتر کار یا تحصیل می کنند نوشته شده باشند ودر آن از دلایلی که نویسنده نامه برای پیشنهاد شما به دانشگاه مربوطه آورده است دفاع شود.
مدرک دال بر اقامت کانادا برای مهاجرت.
 
 
هزینه تحصیل در دانشگاههای کانادا
شهریه هر دانشگاه در کانادا برای دانشجویان بین المللی متفاوت میباشد و بستگی به رشته ای دارد که در آن تحصیل خواهند کرد. به عنوان مثال: هزینه تحصیل در دانشگاه کانادا برای مقاطع لیسانس در رشته های علوم و هنر حدود(17000-5500) دلار کانادا می باشد. هزینه خرید کتاب، فعالیت های دانشجویی، غذا، اسکان، سفر و حمل و نقل محلی، مراقبت های بهداشتی، لباس، خشک شویی، تفریحات ودیگر ملزومات جدا می باشد.
هزینه های کمک تحصیلی کانادا
تعدادی از دانشگاه های کانادا دانشجویان بین المللی را بورسیه می کنند. برای اطلاع از شرایط بورسیه شدن در دانشگاه های کانادا می توانید از دفتر کمک مالی در دانشگاه مربوطه اطلاعات لازم را کسب کنید. همچنین باید با وزارت آموزش در کشور خود جهت کسب اطلاعات در مورد شرایط بورسیه شدن برای تحصیل در کانادا تماس بگیرید.
هزینه های اقامت برای دانشجویان در کانادا
بیشتر دانشگاههای کانادا اقامت در کمپ های دانشگاهی را پیشنهاد می کنند. اما پذیرش در دانشگاه به منزله این نیست که اقامتتان قطعی شده است. دانشجویان باید برای اقامت خود در این محل ها به طور جداگانه درخواست بدهند.جهت کسب اطلاعات بیشتر از چگونگی اسکان دانشجویان میتوانید با دفتر خانه و مسکن دانشگاه تماس بگیرید.
بیمه پزشکی کانادا
برخی ایالتها در کشور کانادا نظیر آلبرتا و بریتیش کلمبیا، دانشجویان بین المللی را تحت پوشش مراقبت های بهداشتی قرار می دهند. برخی نظیر کبک-اسکاتیا و آنتاریو، این دانشجویان را تحت پوشش مراقبتهای بهداشتی قرار نمی دهند و دانشجویانی که قصد تحصیل در این ایالتها را دارند بایداز طریق شرکتهای بیمه خصوصی اقدام به اخذ بیمه نمایند. دانشجویان بین المللی دانشگاههای آنتاریو به غیر از دانشگاه  وینزور باید در طرح بیمه سلامتی دانشگاه UHIP)) ثبت نام کنند.

کار برای دانشجویان بین المللی کانادا
-کار در داخل دانشگاه
دانشجویان بین المللی تمام وقت می توانند بدون اخذ مجوز کار در داخل دانشگاه به کار بپردازند.(کار در کتابخانه دانشگاه).
-کار در خارج از دانشگاه
برنامه کاری خارج از دانشگاه دولت فدرال به دانشجویان خارجی واجد شرایط در موسسات عمومی، تا بیست ساعت در هفته، در طی سال تحصیلی، و در طی تعطیلات به طور تمام وقت اجازه کار در خارج از دانشگاه را می دهد. این امر به دانشجویان کمک می کند که تجربه کاری را در بازار کار کانادا به دست آورند و در حالی که تحصیل می کنند درامد اضافی کسب کنند. دانشجو در حین تحصیل اجازه کار دارد.  امکان کار در کشور کانادا بعد از این که به عنوان یک دانشجوی خارجی تحصیلاتتان را تمام کردید امکان پذیر می باشد. تحت شرایط خاصی دانشجویان بین المللی فارغ التحصیل ممکن است برای مدت دو سال درخواست کار دهند.
 

منوی اصلی