آشنایی با استرالیا

استرالیا در نیم‌کره جنوبی زمین واقع شده است و زندگی مدرن در آن سابقهای حدود 200 سال دارد اما زندگی نخستین انسانها در آن به 42 تا 48 هزار سال پیش برمیگردد.
این کشور در میان آبهای اقیانوس آرام قرار دارد و نزدیکترین کشورها به آن اندونزی، تیمور شرقی و پاپوآ گینه نو در شمال، جزایر سلیمان، وانواتو، و کالدونیای جدید در شمال شرق و نیوزیلند در جنوب شرقی هستند.
پایتخت استرالیا شهر کانبرا است، شهری که در آن مجلس کشور و خانه فرماندار کل قرار دارد. سیدنی و ملبورن دو شهر بزرگ استرالیا هستند.
هلند اولین کشوری بود که این جزیره را در قرن هفدهم کشف کرد. در سال 1770 کاپیتان جیمز کوک دریانورد انگلیسی، نواحی اطراف سیدنی در شرق استرالیا را اکتشاف و ثبت کرد و به این ترتیب پای انگلیس به استرالیا باز شد.
این کشور تا سال 1900 مستعمره انگلیس بود و بیشتر به عنوان تبعیدگاهی برای مجرمان استفاده میشد. در سال 1901 این کشور به عنوان یکی از کشورهای مشترکالمنافع با انگلیس معرفی شد.
استرالیا از نظر زمینشناسی قدیمیترین خشکی جهان است. از نظر وسعت ششمین کشور جهان است و به همین دلیل تنوع گیاهی و جانوری زیادی دارد.

سیاست در استرالیا
استرالیا کشوری است از مجموعه کشورهای مشترک المنافع که دارای حکومت پادشاهی مشروطه است. بالاترین مقام سلطنتی انگلیس یعنی ملکه الیزابت دوم ملکه این کشور نیز به حساب میآید.
جانشین ملکه در این کشور فرماندار کل استرالیا است که او نیز به نوبه خود فرمانداران ایالتهای این کشور را تعیین میکند.
هرچند فرماندار کل بر طبق قانون اساسی، از اختیارات فراوانی برخوردار است اما در عمل شخص اجرایی اول در استرالیا نخست وزیر است که طی یک فرآیند دموکراتیک انتخاب میشود و دولت را تشکیل میدهد.
در استرالیا، مردم ابتدا نمایندگان مجلس را انتخاب میکنند. رئیس حزبی که بیشترین نفرات انتخاب شده را در مجلس داشته باشد به عنوان نخست وزیر مسئول تشکیل کابینه دولت میشود.
استرالیا از شش ایالت و دو قلمرو تشکیل شده است که اختیاراتشان کمتر از ایالتها است.

اقتصاد در استرالیا
تولید ناخالص داخلی این کشور 8/766میلیارد دلار است. 10 میلیون و 900 هزار نفر نیروی کار آن را تشکیل میدهند.
نرخ بی کاری در این کشور 4/4 درصد است. در سال 2007 نرخ تورم در آن 3 درصد بود.
محصولات صادراتی این کشور شامل زغال سنگ، سنگ آهن، طلا، گوشت، پشم، اکسید آلومینیوم، گندم و ماشینآلات و تجهیزات است.
محصولات وارداتی آن شامل ماشینآلات و تجهیزات حمل و نقل، کامپیوتر و ماشینهای اداری، تجهیزات مخابراتی، نفت خام و محصولات پتروشیمی است.
مردم استرالیا
جمعیت این کشور بیش از 20 میلیون نفر با میانگین سنی 37 سال است. امید به زندگی برای زنان 84 سال و برای مردان 78 سال است.
92 درصد از مردم آن سفیدپوست و 7 درصد آسیایی هستند.
بخش زیادی از جمعیت استرالیا را مهاجران تشکیل میدهند. در عین حال این کشور جزو کشورهایی است که کم‌ترین تراکم جمعیت را دارد. زبان رسمی این کشور انگلیسی است.
ارتباطات در استرالیا
در این کشور در کنار رادیو و تلویزیون ملی تعداد زیادی شبکه رادیویی و تلویزیونی خصوصی نیز فعال است. یکی از مهم‌ترین شبکههای تلویزیونی این کشور شبکه ABC است که شبکه ملی این کشور است.

مساحت:    7،686،850 کیلومتر مربع
جمعیت:    20،600،856 نفر
پایتخت:    کانبرا
واحد پول:    دلار
دامنه اینترنتی :   au.
پیش شماره :   61+

منوی اصلی